Csobánci Bormanufaktúra Chardonnay Experiment Burgund 2010
Ránézek a címkére,
futom a sorokat.
Jobb oldali hasábban:
"Vicard barrique" felirat.
Csavaros a zárás,
kettőezer tízes a bor.
Délcegek a savak,
gördül a korty.
Mégis úgy érzem,
túl nagy a holt
j-á-t-é-k.
Az első Bországgyűlésen találkoztam először Beöthy Jánossal, aki akkor még "von Beöthy" néven került a tudatomba. Zamatos, jóízű borokat kóstoltam nála, amik ígéretes jövőt vetítettek előre. Aztán valamilyen módon a Villa Tolnay-val összefonódott a pince, de gyorsan el is váltak.
Aztán egyszer csak itt van egy bor, amit most kooperációban került a palackba. Csavarzárral. Mert, hogy készült belőle parafás verzió is.
Az illat bódítóan hódítónak is tekinthető. Akácfás, füstös, citrusos, vaníliás, puncsos, poros, virágos kavalkád, jó eséllyel a "Vicard"-hatás alá kerülünk. Sok, de nem bántó. Alkalmanként tolerálható. Lehet akár egy erős keret is a tartalom körül.
Az aroma is ígéretesen indul, felüt a metsző savasság érzete, ami erősen poros érzetű, nyerses savat vetít elém, a fa tanninja sem tudja lekerekíteni. Mellette tropikális, túlérettségből jövő íz jegyek -> több tétel házasítására utal. A hordó fűszeressége gyorsan letöri a bor virgoncságát, nincs mire támaszkodnia, a bor szövésre ritka, mint a lottó ötös. Pikk-pakk távozik a szájból az íze, amit hátrahagy, az is kenyeres kesernye, s a hordó lehelete.
5 megjegyzés:
Csaó! :)
Szia!
"Mellette tropikális, túlérettségből jövő íz jegyek -> több tétel házasítására utal"
egy tétel volt.
András
Köszönöm!
Érzetre nem tűnt "homogénnek", azóta kóstoltam még kétszer is. Mindig azt éreztem (más is érezte), hogy két távoli érési pont találkozik a borban.
ha más is érezte, akkor biztos úgy volt :)
mindegy, neked a bor sem tetszett, szerintem meg 10-es burgundikkal együttkóstolva is állja a helyét, régóta nem kóstoltam ilyen jó magyar chardonnayt
persze mindeki azt iszik amit akar
Megjegyzés küldése